Home / Stiri / Actualitate Intern / ROMÂNIA-ANGOLA 27-24 la Mondialele de handbal. Tricolorele vor termina grupa pe unul din primele două locuri

US24 NEWS

US24 NEWS

România a obţinut a patra victorie la rând, la Mondialele din Germania

Fetele noastre au învins Angola cu 27-24 şi sunt sigure acum că vor termina grupa A pe unul din primele două locuri

Cel puţin teoretic asta înseamnă că vom avea parte de o adversară mai facilă în optimi, precum cea a Cehiei, care nu s-a clasat vreodată în Top Ten-ul mondial

Meciul din această seară, cu Angola, a fost mai dificil decât ne-am fi aşteptat

În prima repriză africancele au avut chiar şi cinci goluri avans

Fetele noastre au revenit abia spre finalul reprizei, iar scorul pauzei a fost 14-14

În repriza secunda, România a avut prima oară avantaj abia în minutul 55, când Cristina Neagu ne-a salvat dintr-o situaţie critică

În cele din urmă România s-a impus cu 27-24 şi abordează de pe primul loc al clasamentului ultimul meci din grupă, programat mâine seară, cu Franţa

: 1

România F 4 4 0 0 106:86 8 2

Slovenia F 4 3 0 1 112:101 6 3

Franţa F 3 2 0 1 84:56 4 4

Spania F 3 2 0 1 77:58 4 5

Angola F 4 0 0 4 92:113 0 6

Paraguay F 4 0 0 4 67:124 0 Neagu ne ajută când avem mai mare nevoie! Cristina Neagu aduce România în avantaj, pentru prima oară în această repriză: 24-23! Melinda Geiger egalează, 21-21

Cristina Zamfir Florianu reduce din diferenţă, 20-21, când mai este un sfert de oră de joc

Angola continuă să ne creeze probleme, iar Ambros Martin e nevoit să ţină în teren titularele

Elisei marchează un gol superb, din pasa lui Neagu

Scorul este 18-18

Revenire spectaculoasă a naţionalei României, care marchează patru goluri fără să primească vreunul

Drăguţ marchează spectaculos, este 3-2 pentru România

România întoarce scorul prin Crina Pintea şi Aneta Udriştoiu, scorul este acum 2-1 pentru noi

Angola are lovitura de începe şi obţine un 7 metri

Apără Denisa Dedu, dar mingea revine la angoleze, care marchează primul gol al meciului

Angola-România 1-0

Calificată deja în optimi, România a evitat deja o confruntare cu Norvegia, în faza optimilor

În fapt, miza meciului cu Angola este păstrarea de către noastre a primului loc în grupă, poziţie ce i-ar aduce în faţă, în prima rundă eliminatorie, echipa clasată pe locul 4 în grupa B

Cele doua reprezentative s-au întâlnit o singură dată până acum , la Jocurile Olimpice din 2016, atunci naţionala Angolei s-a impus cu 23-19